معرفی رشته میکروبیولوژی

تحصیل در رشته های آزمایشگاهی علاقه مندان زیادی دارد و یکی از زیر گروه های 1 رشته تجربی است. میکروبیولوژی یک رشته آزمایشگاهی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و شامل رشته هایی غیر از پزشکی است. میکروبیولوژی در فارسی به معنای زیست شناسی سلولی و مولکولی است و در کتابچه انتخاب رشته به آن زیست شناسی مولکولی سلول گفته می شود. البته اگر بخواهیم با دقت بیشتری به فارسی ترجمه کنیم (میکروبیولوژی) ، ترجمه دقیق تر خواهد بود. رشته میکروبیولوژی بسیاری از موضوعات در زمینه زیست شناسی را پوشش می دهد. بسیاری از واحدهای موجود در این زمینه مشابه رشته پزشکی هستند. دروس مانند فیزیولوژی ، ویروس شناسی ، ایمونولوژی و … در واقع ، در این رشته ها رفتار میکروارگانیسم ها (باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها) بر روی موجودات زنده (انسان و حیوانات) به طور دقیق مورد بررسی قرار می گیرد. رشته میکروبیولوژی کاربردهای بسیاری مانند: تشخیص پزشکی ، صنایع غذایی و کاربردهای صنعتی و دارویی دارد.

درصد دوره زیست شناسی برای پذیرش در میکروبیولوژی مهم است. کسانی که علاقه مند به رشته میکروب شناسی هستند و می خواهند از شرایط رشته میکروب شناسی مطلع شوند ، لطفا برای دریافت اطلاعات مقاله معرفی رشته میکروبیولوژی رو تا آخر مظالعه کنید.

در حرف آخر ، من می خواهم تمام اطلاعات لازم در مورد میکروبیولوژی یا زیست سلولی را در اختیار شما قرار دهم.

رشته میکروب شناسی چند ترم دارد؟

مدرک لیسانس میکروب شناسی در تغییرات شغلی جدید دانشگاه 139 اعتبار است. متقاضیانی که مایل به ورود به رشته میکروبیولوژی هستند باید اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنند. رشته میکروب شناسی از 8 ترم تشکیل شده و اتمام دوره کارشناسی 4 سال طول می کشد و شامل واحدهای عملی و نظری است. واحدهای عملی در آزمایشگاه های دانشگاه انجام می شود. این دوره ، مانند سایر دوره ها ، شامل مجموعه ای از دوره های اصلی ، دوره های اختیاری ، دوره های ویژه و دوره های عمومی است. در بین واحدهای این رشته 24 واحد عملی — آزمایشگاهی وجود دارد که در ادامه مقاله مربوط به انتخاب رشته کنکور به تفصیل توضیح خواهیم داد.

تعداد واحدهای رشته میکروبیولوژی

طبق تیم مشاوره ارشد حرف آخر ، 83 دوره تخصصی در زمینه میکروب شناسی شامل دوره های عملی و نظری وجود دارد. برخی از دوره ها در این زمینه ، بیوشیمی متابولیک و آزمایشگاهی ، بیوشیمی ساختار و آزمایشگاه ، ژنتیک پایه و آزمایشگاهی ، ژنتیک مولکولی و آزمایشگاهی ، اصول جانورشناسی و آزمایشگاهی ، قارچ شناسی و آزمایشگاه ، باکتری شناسی 1 و آزمایشگاه ، باکتری شناسی 2 و آزمایشگاه ، ویروس های پزشکی صنعتی ، میکروبیولوژی آزمایشگاهی و محیطی ، زیست شناسی انگلی پایه های زیست شناسی رشد هستند.

دوره های میکروب شناسی عمومی 24 واحد است که در همه رشته ها مشترک است و شامل اندیشه های اسلامی 1 و 2 ، آیین زندگی ، تاریخ تمدن ، دانش خانواده و جمعیت و … است. دوره های پایه میکروبیولوژی از 22 واحد تشکیل شده است و شامل شیمی عمومی ، فیزیک ، ریاضیات و زیست شناسی دانشگاه است. علاوه بر این ، دانشجویان میکروبیولوژی باید 10 دوره اختیاری را بگذرانند. دوره های اختیاری 17 واحد درسی است که دانشجویان به تشخیص خود 10 واحد می گیرند. حداکثر تعداد واحدهای انتخابی در هر ترم 20 واحد است و دانشجویانی که معدل آنها به حد نصاب 12 نرسد ، حق انتخاب 20 واحد را نخواهند داشت و فقط در ترم جدید می توانند 14 واحد را انتخاب کنند.

انواع گرایش ها در میکروب شناسی

رشته میکروبیولوژی شامل 3 گرایش است که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند. در ادامه این مقاله ، هر یک از روندها را نام می بریم و توضیح می دهیم.

میکروب شناسی جهت گیری پزشکی: در این گرایش میکروب هایی که باعث بیماری در انسان می شوند مورد مطالعه قرار می گیرند. این روند در واقع در آزمایشگاه های تشخیصی و تحقیقاتی پزشکی استفاده می شود.

میکروبیولوژی جهت گیری غذایی: در این گرایش ، ارزش غذایی محصولات با استفاده از میکروب های مفید افزایش می یابد. به عنوان مثال ، محصولات لبنی پروبیوتیک در طی این فرآیند تولید می شوند.

میکروبیولوژی گرایش صنعتی: در این گرایش با استفاده از باکتریهای مفید ، کودهای کشاورزی با بازده بالاتر تولید می کنند. به عبارت دیگر ، تغذیه خاک با استفاده از میکروب های مفید و تولید آنزیم ها در زمینه میکروبیولوژی بسیار مهم است. تمام آنزیم های مورد استفاده در مواد شوینده توسط میکروبیولوژیست های صنعتی تولید می شوند.

میکروبیولوژی بازار کار

فارغ التحصیلان میکروبیولوژی می توانند در آزمایشگاه های تشخیص پزشکی کار کنند. همچنین بیشتر فعالیت های آزمایشگاه های تولید خاک به عهده میکروب شناسان است. آزمایشگاه های کارخانه های لبنیات و مواد غذایی نیز محل اشتغال بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته است. کنترل کیفیت تصفیه آب آشامیدنی نیز فرصت شغلی دیگر در این زمینه است. شرکت های پتروشیمی و پالایش نفت از دیگر فرصت های شغلی در این زمینه هستند.

درآمد میکروبیولوژی

درآمد میکروب شناسان بسته به محل کار آنها متفاوت است. به عنوان مثال ، در آزمایشگاه های پزشکی ، درآمد طبق مصوبه وزارت بهداشت ، که برای این گروه در نظر گرفته می شود ، خواهد بود. در پالایشگاه های نفت ، به عنوان یک مدیر فنی ، به طور متوسط ​​، بین 2 تا 6 میلیون تومان ، درآمد قابل قبولی خواهد داشت. تعدادی از میکروب شناسان با ابداع روش های جدید برای تولید برخی از مواد صنعتی یا کشف مواد جدید ، دائماً مبالغ هنگفتی به دست می آورند. در واقع میزان درآمد در این زمینه به تلاش و علاقه شما در این زمینه بستگی دارد.

مشکلات موجود در محیط کار میکروب شناسان

همه مشاغل مشکلات خود را دارند. بنابراین قبل از ورود و کار ، افراد باید مزایا و معایب شغل مورد نظر را بررسی کنند. کار در آزمایشگاه نیز از این قاعده مستثنی نیست. افرادی که روح کار با خون را ندارند افراد مناسبی برای این کار نیستند. همچنین افرادی هستند که نمی توانند مدت طولانی روی یک موضوع تمرکز کنند و آن را رها کنند. گاهی اوقات میکروبیولوژیست ها برای رسیدن به نتیجه ماه ها ، شاید سال ها روی یک آزمایش کار می کنند. بنابراین افرادی که در این شغل مشغول به کار هستند باید صبر زیادی داشته باشند. همچنین ، در این شغل ، مانند سایر مشاغل بیمارستانی و تحقیقاتی ، احتمال ابتلا به بیماری های عفونی و عفونت وجود دارد ، بنابراین میکروب شناسان باید تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

رتبه لازم برای پذیرش در رشته میکروب شناسی

رتبه لازم برای قبولی در رشته میکروب شناسی هر ساله تغییر می کند اما به طور کلی و با مطالعاتی که انجام شده است می توانید آخرین رتبه قبولی در میکروب شناسی را در 6 دانشگاه کشور به شرح زیر مشاهده کنید.

در رشته میکروبیولوژی بدون کنکور ثبت نام کنید

ثبت نام در رشته میکروبیولوژی در اکثر دانشگاه های آزاد کشور بدون آزمون ورودی امکان پذیر است. زمان ثبت نام بدون آزمون از طریق سایت اعلام می شود و متقاضیان می توانند با ارائه مدارک لازم در این زمینه ثبت نام کنند.

مقاله معرفی رشته میکروبیولوژی را به صورت کامل می توانید در سایت حرف آخر مطالعه کنید.

موسسه حرف آخر تولید کننده برترین دی وی دی های آموزشی ابتدایی تا کنکور — سایت مرکزی حرف آخر harfeakharpub.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store